Kahveyi Doğru Kavurmak

Kahveyi Doğru Kavurmak

Kahveyi optimum ve istenen tat değerlerine ulaştırmak kahveyi doğru profillerde kavurmakla mümkündür. Kahve kavurmayla ilgili kısa bir not…

DSC05276 Kahveyi Doğru KavurmakLight-açık, medium-orta, dark-koyu gibi kategorilere göre belli bir yanma ve işleme yöntemi belirlenen yeşil çekirdekte ‘’nitelik’’ arayışı önemli tartışma konularından biridir. Bu tartışma, kişilerin tercihlerinden, tat zevklerinden, alışkanlıklarından tümüyle bağımsızdır. Kahveyi kavurma işleminin boyutları ve niceliği kavurma standardınızı belirler.

Zengin tatsal değerler içeren ve asidite açısından gelişkin bir özellik gösteren kahve çekirdeğinden canlı, parlak ve gövdeli ‘’aroma’’ değerleri elde etmek için, yeşil çekirdek, yapısal sınırlarını aşacak şekilde yğun bir koyu/dark kavurma işlemine sokulmamalıdır. Bu yalın anlamda tek başına yakmaktır ve kavurma işleminde kolaycılıktır. Asidite açısından rahatlatıcı bir çözüm olsa da, bazı negatif sonuçlara yol açmaktadır.

Oysaki, kahvedeki asidite belirli iç ısı dengesinde tutularak, tadım unsurları ile kendi aromatik değerleri arasında bir köprü oluşturur. Kahveyi yakmak ise bu köprüyü kopartır. Gündelik bir dil olarak ‘’Acı’’ diye hissedilen bir kavurma tarzı olarak koyu-dark kavurmalar, aslında tatsal unsurların dağılmasını sağlar ve birçok açıdan son noktaya ulaşmasını yani bardağa taşınmasını zorlaştırır.

Temel bir yaklaşım olarak, kahvenin meyve halinden ham yeşil çekirdek haline kadarki tüm süreçleri ele alan Old Java, nitelikli kahve konusuna bir disiplin ve kalite üretimi olarak bakar. Old Java, asidite/aroma ilişkisine dinamik bir yaklaşım olarak bakarak, kahve profillerini açık ve orta seviyede tutar. Kuruluş mantığında, iyi bir kahveyi elde etmek için makina ve bilgi yatırımına bu gözle bakan Old Java, üretim mantığını ve çalışmasını da buna göre organize eder.

Vedat Bulut- Founder

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir