Merkezi Galata’da olan kahve şirketi Old Java, 2014 yılından beri kahve sektöründe nitelikli kahve üretimi için çalışıyor. Bu çerçevede, ithalatını gerçekleştirdiği yeşil kahve çekirdeklerini kavurma merkezinde kavuran Old Java Coffee Roasters, yine aynı noktada depolama, paketleme ve piyasaya hem toptan hem de perakende satışını gerçekleştiriyor.

2014 yılında İstanbul’da düzenlenen ilk kahve festivalinde dikkatleri çeken Old Java, Galata’da başladığı serüvenine yeşil çekirdek ithalatını ve toptan kahve satış çalışmasını da ekleyerek devam ediyor. Şubelerindeki farklı konseptleriyle tekdüzeliğe meydan okuyan, nitelikli kahveyi esas alan yaklaşımıyla şehrin kahvecisi Old Java’nın Galata’daki üretimhanesinde haftada iki kez kahve çekirdeklerini özenle hazırlıyor ve uzmanı tarafından kavruluyor. Nitelikli kahve için her aşamanın özenle gerçekleştirildiği üretimhanede paketlenen kahveler Old Java şubelerinde ve toptan satışla kahveseverlerle buluşuyor.

Old Java, kahvenin yanı sıra, kahve ile beraber sunulabilecek ya da kahve dışında dükkanlarının genel algı ve konseptiyle uyumlu nitelikli ve taze gıda üretimini de gerçekleştiriyor. Artisan olarak hazırlanan bu ürünlerde, kahve ile uyum gözetiliyor. Kahvenin ulaştırıldığı ve kullanıldığı tüm süreçler Old Java tarafından düzenli aralıklarla kontrol ediliyor; bu konuda ilgili yerlere teknik servis ve eğitim hizmeti de veriliyor.

Kahvenin geleceği ve sürdürülebilirliğini gözeten Old Java, kahve severlerle kurduğu ilişkiyi de bu bakış açısına göre üretmektedir. Tek başına bir tüketim maddesi olarak değil; gastronomik bir değer olarak kahvenin ele alınması ve hazırlanması Old Java ilkerinden biridir.

Bu yüzden iyi ve nitelikli kahve çekirdeklerinin seçilerek getirilmesini sağlayan Old Java, yeni hasat stok seviyesini sürekli dinamik kılmaktadır.

Gıda kalitesi ve uygunluğuna göre, kahve çekirdeğinin kavrulması ve kalitesinin son fincana yansıtılmasına kadar tüm süreçler özenle ele alınıyor. Dürüst ve kalite yaklaşımında kahve zengin bir gastronomik öğe olarak işlenmektedir.